1. Informacje organizacyjne
Oferta obozów skierowana jest zarówna do dzieci jak i młodzieży. Mając na uwadze zróżnicowane potrzeby i zainteresowania obozowiczów przy zakwaterowaniu wyróżniona zostanie część dziecięca i młodzieżowa. W części przeznaczonej dla starszych obowiązywać będzie późniejsza godzina ciszy nocnej i inny charakter będą miały zajęcia wieczorne.
System nagradzania i motywacji obozowiczów wpisujący się w ideę Wychowania przez Sport ściśle związany jest z programem wiodącym danego obozu. Poprzez medale, odznaki i puchary doceniamy wysiłek uczestników. Obecność w Lidze Hamakowych Mistrzów daje nie tylko satysfakcję, ale przede wszystkim poczucie własnej wartości.
Cena każdego obozu jest ceną kompleksową i obejmuje: zakwaterowanie, wyżywienie, transport, ubezpieczenie, program, doświadczoną kadrę pedagogiczną, ratowników, opiekę medyczną.
- Ciekawie zorganizowany plan dnia to bardzo ważny punkt na mapie dobrze wybranej oferty wakacyjnej.
- Mocnych stron dodają ofercie atrakcje i odpowiednio dobrana i przeszkolona kadra.
- Dla rodziców największą nagrodą jest uśmiech na twarzach.
2. Wysyłam dziecko
Zdecydowanie tak. Używamy tylko atestowanego, sprawdzonego sprzętu renomowanych firm. Każdy instruktor prowadzący zajęcia wspinaczkowe przeszedł specjalne szkolenia.
Nie. Buty wspinaczkowe nie są wymagane – wystarczy, że uczestnik będzie mieć buty na cienkiej podeszwie, sznurowane, które ściśle przywierają do stopy. Taki but pozwala na łatwiejsze pokonywanie ściany. Jeśli decydujemy się na buty wspinaczkowe warto zapytać w sklepie o szczegóły konkretnego modelu. Buty wspinaczkowe powinny być ciasne.
Kulki wykonane są z nietoksycznych materiałów takich jak żelatyna czy barwnik spożywczy, usunięcie śladów farby z ubrania to chwila – wystarczy trochę ciepłej wody. Wszyscy uczestnicy zaopatrzeni są w specjalny mundur, który zapobiega zabrudzeniu ubrań. Do gry polecamy zwyczajny dres – nie ma tu specjalnych wymagań co do stroju.
Nie. Specjalnie przygotowanie nie jest wymagane. Oczywiście dodatkowa aktywność fizyczna przed obozem na pewno nie zaszkodzi.
- obóz piłkarski: buty piłkarskie na boisko tzw. korki i buty na halę;
- obóz tenisowy: własna rakieta tenisowa;
- obóz Operacja Sztorm: buty do wspinaczki (zamiennie tenisówki, korkotrampki), nieprzemakalną kurtkę, mały plecak na wycieczki, latarkę czołową z zapasem baterii, trekkingowe spodnie i bluzę do zajęć w terenie, ciepły sweter lub polar, karimatę, śpiwór, menażkę, kubek, sztućce, możliwość zabrania własnej broni ASG;
- obóz konny: buty z płaską, sztywną podeszwą do nauki jazdy konno, długie spodnie, toczek wskazany;
- obóz rowerowy: własne rowery górskie po przeglądzie, z zapasową dętką i właściwym zestawem kluczy, obowiązkowy kask i wskazana karta rowerowa; rowery muszą być przygotowane do transportu;
- obóz windsurfingowy i kitesurfingowy: buty do windsurfingu, własny śpiwór i poduszkę;
- obóz Poszukiwacze Przygód: mały plecak, wygodne buty trekkingowe, obuwie sportowe oraz buty do wspinaczki skałkowej (zamiennie tenisówki, korkotrampki), trekkingowe spodnie i bluzę do zajęć w terenie, nieprzemakalną kurtkę, latarkę czołówkę z zapasem baterii, ciepły sweter lub polar;
- obóz Operacja Orle Gniazdo: mały plecak, wygodne buty trekkingowe, latarkę czołówkę z zapasem baterii, trekkingowe spodnie i bluzę do zajęć w terenie, nieprzemakalną kurtkę, karimatę, śpiwór, menażkę, kubek, sztućce; możliwość zabrania własnej broni ASG;
- obóz Delta Force: mały plecak, wygodne buty trekkingowe, latarkę czołówkę z zapasem baterii, trekkingowe spodnie i bluzę do zajęć w terenie, nieprzemakalną kurtkę, karimatę, śpiwór, menażkę, kubek, sztućce; możliwość zabrania własnej broni ASG;
- obóz Operacja Orle Pióro: mały plecak, wygodne buty trekkingowe, latarkę czołówkę z zapasem baterii, trekkingowe spodnie i bluzę do zajęć w terenie, nieprzemakalną kurtkę, karimatę, śpiwór, menażkę, kubek, sztućce;
Na naszych koloniach zatrudniona jest wykwalifikowana kadra wychowawców i instruktorów sportu ze stosownymi uprawnieniami. W większości są to absolwenci AWF i czynni nauczyciele WF.
Dzieci kwaterowane są z podziałem na płeć (osobno chłopcy osobno dziewczęta), podziałem na wiek i obozy.
Małym dzieciom, które dopiero uczą się rozporządzania pieniędzmi, prosimy wydzielić określoną sumę na każdy dzień (np. 10 zł dziennie – banknot 100 zł rozmieniony na drobne). Starsze dzieci mogą pieniędzmi rozporządzać same. Należy pamiętać, że każdy uczestnik kolonii ma zapewnione 3 posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja). Ewentualne wydatki dziecka będą obejmować pamiątki na wycieczkach lub jedzenie i napoje. Należy uczulić dziecko, żeby nie chwaliło się, ile posiada pieniędzy. Od małych dzieci na samym początku kolonii kadra zbiera kieszonkowe i sukcesywnie w ciągu kolonii wydaje je dziecku. Młodzieży zawsze sugerujemy pozostawieni większej kwoty w depozycie u wychowawcy.
3. Dziecko na obozie
Nie poleca się dawania dziecku drogiego sprzętu na obozie, typu konsole do gry, czy też drogie aparaty fotograficzne, telefony. Dzieci zaaferowane zajęciami lub atrakcjami na wycieczce często zapominają o swoich rzeczach. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za kradzieże, zgubienie i zniszczenie ww. rzeczy.
Obozowicze mogą posiadać telefony komórkowe, korzystanie z nich możliwe jest tylko w czasie wolnym od zajęć. Sugerujemy kontakt w ciszy poobiedniej. Podczas ciszy nocnej nie korzystamy już z telefonów komórkowych.
Oczywiście jest taka możliwość. Należy jednak mieć na uwadze, czy wizyta rodziców nie zaburzy funkcjonowania dziecka na kolonii, czy nie wzmocni tęsknoty, a co się z tym wiążę chęci opuszczenia kolonii wraz z rodzicami. Z reguły dotyczy to małych dzieci lub tych które jadą pierwszy raz. Dziecko lub rodzic powinno wcześniej poinformować wychowawcę, kierownika lub biuro o odwiedzinach (tak, żeby mógł zorganizować zajęcia blisko ośrodka). W dniu odwiedzin natomiast należy się zgłosić do kierownika kolonii, w celu wypełnienia oświadczenia iż się odwiedza dziecko (na oświadczeniu jest informacja kto odwiedza dziecko, numer dowodu osobistego oraz w jakich godzinach mają miejsce odwiedziny).
To zależy od potrzeb dziecka, jednak nie polecamy dzwonić zbyt często, ponieważ może to przeszkadzać dziecku w zaaklimatyzowaniu się w grupie. Można ustalić z dzieckiem system komunikacji (np. 1 telefon dziennie, najlepiej wieczorem) oraz w nagłych sytuacjach.
Tak, prosimy dzieci żeby po wieczornej kąpieli zawsze dokładnie się obejrzały. W przypadku młodszych dzieci robią to w zależności od płci wychowawcy, wychowawczynie. Również podczas wyjść do lasu uczulamy dzieci, aby zawsze zakładały rzeczy przykrywające całe ciało oraz miały nakrycia głowy.
Tak, w niedzielę przypadającą pośrodku trwania obozu jest zbierana lista chętnych na wyjście do Kościoła. Wyjście jest dobrowolne, wszystkie chętne dzieci będą miały taką możliwość.
Nie poleca się dawania dziecku drogiego sprzętu na obozie, typu konsole do gry, czy też drogie aparaty fotograficzne, telefony. Dzieci zaaferowane zajęciami lub atrakcjami na wycieczce często zapominają o swoich rzeczach.